ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА У ТВОРЧОСТІ УКРАЇНСЬКИХ ПИСЬМЕННИКІВ
З кожним роком все менше можливостей дізнатися про Другу світову війну від її безпосередніх свідків та учасників. «Як це було?» - все рідше запитують дідусів і бабусь, все частіше звертаються до книг, до голосів героїв, які пішли.
Темі війни присвячено багато художніх творів,кінофільмів, картин. Часто письменники самі були учасниками воєнних дій, фронтовими кореспондентами, знали про війну не з чиїхось слів, а самі «бачили її в обличчя», бачили як «смерть жерла» людські життя, тому не могли про неї мовчати, адже війна йшла довгі роки.
Самчук У. Чого не гоїть вогонь[Текст]: Роман / Улас Самчук. – К.: Укр. письменник, 1994. – 233 с.
Як не дивно, але про український багатокорінннй рух опору під час другої світової війни, що популярно відомий як акція Української Повстанчої Армії, в нашій мистецькій літературі до появи роману «Чого не гоїть огонь» не було майже нічого. Роман Уласа Самчука зрушив цю тему з мертвої точки. І в цьому його велике значення в нашій літературі взагалі. Сюжет роману гостродинамічний і розгортається в романтичному героїчно-пригодницькому плані.
Серед творів українських митців про людину і народ на війні особливо виділяються оповідання й кіноповісті Олександра Довженка. Перу митця належить ряд оповідань і кіноповістей, темою яких є Велика Вітчизняна війна. Це такі його твори, як оповідання «Стій, смерть, зупинись!», «Воля до життя», «На колючому дроті», «Відступник», «Незабутнє», «Мати», а також кіноповісті «Україна в огні», «Повість полум'яних літ».
Довженко О. Незабутнє( 1941 – 1943) [Текст]: Оповідання / Олександр Довженко. – К.:Дніпро, 1980. – 190 с.

Стаднюк І. Війна[Текст]: Роман / Іван Стаднюк. – К.: Дніпро,1985. – 670 с.

Долі людей – від солдата до маршала – тісно переплетені в романі з долею країни, що стала на смертельний герць із знавіснілим ворогом.

Загребельний П. Європа 45[Текст]: Роман / Павло Загребельний. – К.: Дніпро, 1985. – 543 с.
Їх було семеро — люди різних національностей, різних поглядів і різної віри. Доля звела їх на війні, на ворожій німецькій землі, а ненависть до фашизму об’єднала. То був маленький інтернаціональний бойовий загін під командою українця Михайла Скиби. Голодні, загнані, зморені люди потрапили у самий вир війни і боролися з нею всіма своїми силами, подолали неможливі перешкоди,пройшли крізь пекельну небезпеку, щоб внести свою частку у Велику Перемогу, щоб мати можливість повернутися до рідних домівок, до вільного і щасливого життя.
Події у «Європі 45» розгортаються в Західній Німеччині, Голландії, Франції, Італії, Париж, Рим, прирейнські міста і католицькі монастирі – ось ті пункти, де відбувається дія книги.
Собко В. Мадонна [Текст]: Роман / Вадим Собко. – К.: Рад. письменник,І98І.-2ІЗ с.
Тема війни - одна з основних у творчості В.Н.Собко. Подіям Другої світової присвячено цілий ряд його творів (трилогія «Шлях зорі», романи «Зоряні крила»,«Далекий фронт», «Запорука миру», «Почесний ЛЕГІОН», «Лихобор», «Нагольний кряж»,«Рана моя - Берлін »,« Друга зустріч »,« Мадонна », повісті «Десять днів щастя» і «Четверта рота», багато з п'єс письменника: «За іншим фронтом», «Київський зошит», «Комендант Берліна» тощо).Фактично, ця тема залишалася для нього і як художника і як людину принципово важливою протягом усього його життя (останній його роман про війну - «Мадонна»- вийшов у 1981 році, в рік смерті письменника). Собко зображував війну з різних сторін. У трилогії «Шляхом зорі» відображена епопея всенародної боротьби з фашизмом, в романах «Запорука миру» і «Рана моя - Берлін» - відновлення післявоєнної Німеччини. «Друга зустріч» і «Почесний ЛЕГІОН» розповідають про боротьбу учасників французького опору. «Мадонна» і «Київський зошит» - про героїв підпілля в окупованих зонах.